محافظت از کابل های برق و فیبرهای نوری مخابراتی با لوله های پلی اتیلن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

چرا به جای لوله های فلزی (مثل لوله گالوانیزه) از لوله پلی اتیلن برای محافظت از فیبر های نوری، کابل های برق یا مخابرات استفاده کنیم؟

لوله پلی اتیلن نسبت به لوله گالوانیزه pg ارزانتر و مقرون به صرفه تر هست. در حال حاضر هر کیلو لوله پلی اتیلن محافظ کابل برق درجه دو حدود 3000 تومان هست و درجه یک پیلی اتیلن 6000 تومان. یعنی قیمت لوله درجه 2 اینچ حدود هر متر 1700 تومان اما لوله گالوانیزه 2 اینچ هر متر بالای 10 هزار تومان هست.

نکته دیگر این هست که در قسمت هایی که نیاز به خم شدن هست در لوله های گالوانیزه برقی نیاز به استفاده از اتصالات هست اما لوله های پلی اتیلن انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند. همین امر (انعطاف پذیری بالای لوله پلی اتیلن) در شرایط فیزیکی مثل رانش زمین و زلزله هم میتواند محافظت بهتری از کابل های خصوصا خطوط فیبر نوری یا کابلهایی که در بستر دریا انتقال داده میشوند به عمل آورد. البته لوله های استاندارد پلی اتیلن را میتوان زیر آفتاب و در دمای بین 40 تا 80 درجه سانتیگراد هم لااقل با طول عمر ده سال استفاده کرد.

لوله های پلی ایلن محافظ کابل را میتوان در طول های بسیار بالا در امتداد بزرگراه ها (زیر یا روی زمین) استفاده نمود بدون نیاز به تیر برق و هزینه های مربوط به نصب دکل های انتقال کابل برق. مواد مورد استفاده در این لوله ها HDPE هست که با توجه به فشرده بودن این مواد استحکام لوله در برابر صدمات فیزیکی یا برعضی حفاری ها میتواند مقاومت خوبی از خود نشان دهد. لوله پلی اتیلن در مقابل ضربه و گرد و خاک و رطوبت نفوذ ناپذیر هستند و نیازی به نگهداری و تعمیر ندارند.

لوله پلی اتیلن محافظ کابل و فیبر نوری
لوله پلی اتیلن محافظ کابل و فیبر نوری

با توجه به مهم بودن زمان تحویل پروزه توسط پیمانکار و مجریان و ساده بودن بارگیری و حمل و نقل لوله های پلی اتیلن به نظر میرسد بهترین گزینه جهت محافظت از کابل ها و فیبرهای نوری لوله های پلی اتیلن میباشد. سطح صاف داخل لوله های پلی اتیلن به شما امکان این را میدهد که کابل ها و فیبر های نوری را به سادگی درون لوله ها قرار دهید. از لوله های دو جداره پلی اتیلن یا کاروگیت نیز میتوان برای انتقال کابل و فیبر نوری استفاده کرد. اما لوله پلی اتیلن تکجداره بیشتر استفاده میشود.

کابلهای با ولتاژ بالا از محافظ هایی با مواد پلی اتیلن XLPE که عایق بسیار مناسبی در برای خطوط انتقال فشار قوی برق هستند استفاده میکنند. همچنین از مواد پلی اتیلن PEX نیز به عنوان روکش سیم های برق خانگی بهره میبرند. البته سیم های برق خانگی را میتوان با روکش های PVC نیز محافظت نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط با لوله پلی اتیلن

تلفن های تماس

تلفن های تماس جهت مشاوره و خرید:

09130188465

09334655280

© 2020 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Please publish modules in offcanvas position.