1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

قطعا یکی از پرکاربردترین مواد پلیمری در جهان پلی اتیلن هست که سالانه ۸۰ میلیون تن انواع مواد پلی اتیلن در دنیا تولید و مصرف میشود. اغلب اشیاء پلاستیکی اطراف شما از یکی از انواع پلی اتیلن ساخته شده است. اما در صنعت لوله و اتصالات اغلب با دو نوع پلی اتیلن سروکار داریم.

۱. پلی اتیلن سخت یا سنگین (با دانسیته یا چگالی بالا) HDPE

۲. پلی اتیلن نرم یا سبک (با دانسیته یا چگالی پایین) LDPE

از مواد پلی اتیلن LDPE که دارای دانسیته (چگالی) پایین هستند بیشتر جهت ساخت لوله های ۱۶ میلیمتری و بعضی انواع لوله های لی فلت (لوله تخت پلی اتیلن) استفاده میشود که این لوله ها نرم هستند و به سادگی سوراخ میشوند. این سادگی در سوراخ کردن مفید هست زیرا سرعت نصب قطره چکان روی لوله پلی اتیلن بالا میرود. این لوله ها تا میشوند اما نمیشکنند. این نوع لوله ها دارای اسنحکام کششی کمتر است اما انعطاف پذیر هستند. البته بعضی مجریان (پیمانکاران) لوله های سایز بالا با مواد پلی اتیلن نرم سفارش میدهند که کاربرد های خاص دارد.

لوله های پلی اتیلن نرم بی کیفیت در برابر آفتاب بسیار آسیب پذیر هستند و در عرض چند روز ترک میخورند و پار میشوند. اصولا در لوله های پلی اتیلن مواد آنتی UV یا ضد اشعه آفتاب استفاده میشود تا تحمل بیشتر در برابر تابش نور آفتاب داشته باشند.

 از مواد پلی اتیلن سخت که تراکم و استحکام بسیار بالاتری دارد لوله های پلی اتیلن سایزهای بالاتر یا لوله های پلی اتیلن گاز تولید میشود. در برابر مواد شیمیایی، ضربه و فشار بسیار مقاوم است. لوله پلی اتیلن سخت برای انتقال بخار، گازها یا مایعات داغ اصلا خوب نیست (با این حال نسبت به LDPE گرمای بیشتر را تحمل میکند) در عوض در دمای استاندارد عمر بسیار بالایی دارد. مواد پلی اتیلن خاصیب بازیافتی بسیار بالایی دارد یعنی از بازیافت و آسیاب کردن لوله های پلی اتیلن بارها میتوان لوله تولید کرد.

لوله پلی اتیلن

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در همه زمینه های انتقال مایعات و گازها میباشد.

اولین نیاز کشاورز در آبیاری قطره ای لوله پلی اتیلن میباشد که باید از بازار تهیه کند. از لوله های 16 میلیمتری تا لوله های سایزهای بالا در اقطار 500 میلیمتر به بالا از مواد پلی اتیلن تولید میشود ودر آبیاری کاربرد دارد. حتی نوارتیپ های آبیاری قطره ای نیز از موارد پلی اتیلن ساخته میشود.

همچنین در صنعت آب و فاضلاب نیز لوله های تولید شده از جنس پلی اتیلن از پرکاربردترین لوله ها در انتقال آب آشامیدنی به شهر ها میباشند. اما نوع دیگری از لوله های پلی اتیلن در بازار موجود است تحت عنوان لوله پلی اتیلن درجه 2 یا غیر استاندارد. که از مواد پلی اتیلن گرانول شده بازیافتی تولید میشوند که کاربرد خاص خود را دارند مثل استفاده جهت پوشش کابل های برق و مخابراتی.

جهت انتقال گاز طبیعی نیز از این لوله ها که اغلب خطوط زرد رنگی روی بدنه آنها کشیده شده استفاده میشود.

فرم محاسبه قیمت هر متر لوله پلی اتیلن
قیمت هر کیلو: تومان
نوع مواد:
قطر لوله:
فشار:اتمسفر