1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

لوله هایی که از پلی اتیلن ساخته میشوند انواع گوناگون دارند و در بازار با نام های مختلف شناخته میشوند. این لوله ها از سایز ۶ میلیمتر تولید میشود تا قطرهای بالاتر از یک متر. البته مواد و روش تولید هرکدام با دیگری متفاوت است. مثلا لوله پلی اتیلن ۱۶ میلیمتری که بیشتر برای آبیاری قطره ای استفاده میشود از مواد پلی اتیلن نرم یا LDPE به روش اکسترودر ساخته می شود اما لوله های پلی اتیلن بالاتر از ۱۶ میلیمتر بیشتر با مواد پلی اتیلن سخت یا HDPE ساخته میشود. لوله های PE را می توان در محدوده دما -40 تا 60 درجه سانتیگراد با توجه به تغییر فشار عملیاتی مورد استفاده قرار داد.

روش تولید لوله های پلی اتیلن در سایزهای بالا خصوصا لوله های بسیار قطور کاروگیت مثلا سایز ۲۰۰۰ میلیمتر کاروگیت یا تک لایه های بالاتر از یک متر بیشتر به روش اسپیرال تولید میشود. لوله های اسپیرال پلی اتیلن از مواد HDPE ساخته میشوند. در این روش یک ورقه بسیار بلند پلی اتیلن مانند فنر تابیده میشود و درزهای آن توسط دستگاه تولید لوله به هم جوش داده میشوند. مهمترین مزایای لوله های پلی اتیلن عبارتند از:


    مقاوم در برابر مواد شیمیایی
    آسان و سبک وزن
    عمر طولانی
    اصطکاک کم
    نسبتا ارزان است
    قابل انعطاف
    مقاوم در برابر خورشید

عبارت PN که بعد از سایز لوله پلی اتیلن استفاده میشود نشان دهنده حداکثر فشاریست که آن لوله میتواند تحمل کند. مثل لوله DN63 PE100 PN16 یعنی یک لوله پلی اتیبن که از مواد PE100 ساخته شده و ۶۳ میلیمتر قطر دارد و ۱۶ بار فشار را هم باید تحمل کند. بیشترین موارد مورد استفاده فشار در بازار عبارتند از:


    PN 2.5 - حداکثر فشار 2.5 bar - لوله ۱۶ آبیاری قطره ای
    PN 4 - حداکثر فشار 4 بار - لوله های پلی اتیلن شاخه ای
    PN 6 - حداکثر فشار 6 بار - لوله های انتقال آب برای آبیاری
    PN 10 - حداکثر فشار 10 بار - لوله های انتقال آب آشامیدنی
    PN 16 - حداکثر فشار 16 بار- لوله های فشار قوی آتش نشانی یا لوله های پلی اتیلن گاز

 

منظور از خط کشی های روی لوله های پلی اتیلن به شرح زیر میباشد:

    بدون خط کشی و به طور کامل سیاه برای برنامه های کاربردی صنعتی
    نوار آبی برای انتقال آب آشامیدنی
    نوار های زرد، برای لوله های گاز

 

لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در همه زمینه های انتقال مایعات و گازها میباشد.

اولین نیاز کشاورز در آبیاری قطره ای لوله پلی اتیلن میباشد که باید از بازار تهیه کند. از لوله های 16 میلیمتری تا لوله های سایزهای بالا در اقطار 500 میلیمتر به بالا از مواد پلی اتیلن تولید میشود ودر آبیاری کاربرد دارد. حتی نوارتیپ های آبیاری قطره ای نیز از موارد پلی اتیلن ساخته میشود.

همچنین در صنعت آب و فاضلاب نیز لوله های تولید شده از جنس پلی اتیلن از پرکاربردترین لوله ها در انتقال آب آشامیدنی به شهر ها میباشند. اما نوع دیگری از لوله های پلی اتیلن در بازار موجود است تحت عنوان لوله پلی اتیلن درجه 2 یا غیر استاندارد. که از مواد پلی اتیلن گرانول شده بازیافتی تولید میشوند که کاربرد خاص خود را دارند مثل استفاده جهت پوشش کابل های برق و مخابراتی.

جهت انتقال گاز طبیعی نیز از این لوله ها که اغلب خطوط زرد رنگی روی بدنه آنها کشیده شده استفاده میشود.

فرم محاسبه قیمت هر متر لوله پلی اتیلن
قیمت هر کیلو: تومان
نوع مواد:
قطر لوله:
فشار:اتمسفر