یکی از مهمترین کاربرد های لوله های تولید شده از جنس مواد پلی اتیلن همانا استفاده در خطوط انتقال فاضلاب هست. گاهی این فاضلاب مربوط به ساختمان هست که در داخل ساختمان از لوله های پلی اتیلن تک لایه استفاده میشود. مثلا جهت انتقال فاضلاب از طبقه دهم یک آپارتمان به خط اصلی انتقال فاضلاب شهری گاهی از لوله های پلی اتیلن تک جداره معمولی استفاده میشود.

لوله پلی اتیلن فاضلابی
لوله پلی اتیلن PE100 تک لایه جهت انتقال فاضلاب

البته صحیح تر این هست که در داخل ساختمان جهت انتقال فاضلاب از لوله های پی وی سی (پلیکا) استفاده شود. اما در خارج از ساختمان در خطوط لوله انتقال فاضلاب به خارج از شهر بهتر این هست که از خطوط لوله کاروگیت (لوله پلی اتیلن دو جداره) استفاده میشود.

لوله کاروگیت انتقال فاضلاب
استفاده از لوله پلی اتیلن دو جداره یا کاروگیت جهت نتقال فاضلاب

لوله هایی هستند که از مواد پلی اتیلن ساخته میشوند و دارای دیواره ای با دو لایه میباشند که البته هردو لایه از جنس پلی اتیلن و اغلب با دو رنگ متفاوت میباشند.

لوله های کاروگیت که بیشتر برای انتقال فاضلاب کاربرد دارند به صورت مشبک تولید میشوند و در اکثر موارد رنگ دیواره داخلی آن زرد و بیرون آن مشکی هستند.

لوله های پلی اتیلن دو جداره که جهت انتقال آب شرب استفاده میشوند طبق استاندارد 14427 ایران تولید میشوند و یک لایه سفید رنگ از جنس پلی اتیلن در داخل لوله دارند که علت سفید بودن آن این هست که مواد رنگی به آن اضافه نمیشود. دلیل اینکه مواد رنگی یا مستربچ به لایه داخلی این لوله های پلی اتیلن اضافه نمیشود افزایش سطح سلامتی و جلوگیری از آلوده شدن آب داخل آن توسط مواد شیمیایی رنگی میباشد.

لوله کاروگیت
لوله کاروگیت یکی از انواع لوله های پلی اتیلن دو لایه میباشد

لوله هایی که با مواد گرانول پلی اتیلن طبق جدول pe63 تولید شود به اسم لوله غیر یا لوله درجه دو در بازار شهرت دارند. مواد گرانولی پلی اتیلن از آسیاب کردن لوله های پلی اتیلن ساخته میشوند. سطح کیفیت و مزغوبیت در گرانول پلی اتیلن بسیار متنوع است.

گاهی این گرانول را از آسیاب کردن بطری های پلاستیکی یا گالن های روغن موتور و... تولید میکنند که به خوبی گرانول های تولید شده از مواد لوله های آبرسانی استاندارد نیست.

لوله پلی اتیلن درجه دو
لوله هایی که از گرانول های بدست آمده از آسیاب کردن لوله های ضایعاتی آبرسانی تولید میشوند کیفیت بهتری نسبت به سایر لوله های غیراستاندارد دارند

بعضی تولید کنندگان لوله های پلی اتیلن درجه دو لوله های خود را با ضمانت عرضه میکنند و برخی دیگر بدون ضمانت. آنهایی که ضمانت میدهند نهایتا تا 4 سال ضمانت ترکیدن میدهند و ضمانت جوش. چونکه در لوله های سایز های بالا مثل 125 و بالاتر لوله پلی اتیلن نیاز به جوش خوردن دارد که برای جوش خوب لوله مواد اولیه تولید لوله باید مرغوب باشد.

لوله های درجه دو برای زهکشی و غلاف کابل برق و انتقال آب کاربرد دارند اما در مواردی مثل آبیاری تحت فشار و یا انتقال آب در خط لوله ای که زیر تابش مستقیم آفتاب (مثل مناطق جنوبی ایران) اکیدا توصیه نمیشود.

کشاورزانی که در زمین های اجاره ای کشاورزی میکنند از مشتریان این لوله های هستند و یا کسانی که میخواهند کمتر هزینه کنند این لوله های را خریداری میکنند چونکه قیمت این لوله ها نسبت به لوله های استاندارد بسیار پایین تر است. البته کیفیت پایین تری هم دارند.

بطری های بازیافتی پلی اتیلن
گاهی لوله های درجه دو پلی اتیلن را از مواد بدست آمده از آسیاب بطری های پلاستیکی تولید میکنند

در حدود ۵۰ سال قبل استفاده از مواد پلی اتیلن در تولید لوله آغاز شد.

پلی اتیلن یا پلی اتیلن (به اختصار PE) پرمصرف ترین پلاستیک است. تولید سالانه جهانی آن حدود 80 میلیون تن است. استفاده اصلی آن در بسته بندی (کیسه های پلاستیکی، فیلم های پلاستیکی، ژئوممبران، ظروف از جمله بطری و غیره) است. بسیاری از انواع پلی اتیلن در بازار موجود است، که اکثر آنها دارای فرمول شیمیایی (C2H4) n هستند. PE معمولا مخلوط پلیمرهای مشابه از اتیلن با مقادیر مختلف n است.

لوله پلی اتیلن با مواد HDPE با نسبت استحکام بسیار بالا به چگالی آن شناخته شده است. چگالی HDPE می تواند از 0.93 تا 0.97 گرم در cm3 یا 970 کیلوگرم در متر مکعب باشد. اگر چه چگالی HDPE تنها کمی بالاتر از پلی اتیلن با چگالی کم است، HDPE دارای شاخه ای کوچک است، به این ترتیب نیروهای بین مولکولی و استحکام کششی از LDPE قوی تر است. تفاوت قدرت در مقایسه با اختلاف تراکم بیشتر است، و HDPE را با قدرت خاصی بالاتر می برد. مواد HDPE سخت تر و مات تر است و می تواند تا حدودی بالاتر از درجه حرارت (120 درجه سانتی گراد / 248 درجه فارنهایت برای دوره های کوتاه) مقاومت کند. پلی اتیلن با چگالی بالا، بر خلاف پلی پروپیلن، نمی تواند شرایط اتوکلاو  را تحمل کند. کمبود شاخه ها با انتخاب مناسب کاتالیزور (به عنوان مثال کاتالیزورهای Ziegler-Natta) و شرایط واکنش تضمین می شود.

لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در همه زمینه های انتقال مایعات و گازها میباشد.

اولین نیاز کشاورز در آبیاری قطره ای لوله پلی اتیلن میباشد که باید از بازار تهیه کند. از لوله های 16 میلیمتری تا لوله های سایزهای بالا در اقطار 500 میلیمتر به بالا از مواد پلی اتیلن تولید میشود ودر آبیاری کاربرد دارد. حتی نوارتیپ های آبیاری قطره ای نیز از موارد پلی اتیلن ساخته میشود.

همچنین در صنعت آب و فاضلاب نیز لوله های تولید شده از جنس پلی اتیلن از پرکاربردترین لوله ها در انتقال آب آشامیدنی به شهر ها میباشند. اما نوع دیگری از لوله های پلی اتیلن در بازار موجود است تحت عنوان لوله پلی اتیلن درجه 2 یا غیر استاندارد. که از مواد پلی اتیلن گرانول شده بازیافتی تولید میشوند که کاربرد خاص خود را دارند مثل استفاده جهت پوشش کابل های برق و مخابراتی.

جهت انتقال گاز طبیعی نیز از این لوله ها که اغلب خطوط زرد رنگی روی بدنه آنها کشیده شده استفاده میشود.

فرم محاسبه قیمت هر متر لوله پلی اتیلن
قیمت هر کیلو: تومان
نوع مواد:
قطر لوله:
فشار:اتمسفر